نگاهی بر وظایف فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری

نگاهی بر وظایف فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری

نگاهی بر وظایف فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری

 

شورای شهر و شهرداری دو رکن اصلی مدیریت شهری محسوب می‌شوند.
با آنکه در ظاهر وظایف خدماتی و عمرانی مدیریت شهری پر رنگ تر به نظر می‌رسد. اما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و افزایش جمعیت شهرها و کلانشهر ها، پدیده های اجتماعی رخ نموده اند که زندگی در شهرها دشوار تر نموده است.
آسیب های اجتماعی و لزوم توجه به جلب مشارکت آحاد مردم در اداره امور شهر از این دست مسائل در شهرها است.

از طرفی در قانون وظایف اجتماعی و فرهنگی زیادی برای مدیریت شهری پیش بینی شده که متأسفانه کمتر تا کنون مورد عنایت قرار گرفته است.
به نظر می‌رسد شورای شهر ارومیه در دوره جدید خود ضرورت دارد به کارکرد های اجتماعی و فرهنگی تمرکز بیشتری داشته باشد.
در ادامه توجه شما به برخی از این وظایف جلب می نماید:

۱- امور فرهنگی و اجتماعی شهر در قانون اساسی:
در اصل هفتم قانون اساسی” شورای اسلامی شهر از ارکان تصمیم گیری و اداره امور شهر است”
در اصل صدم قانون اساسی” برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی, اداره امور هر روستا, بخش, شهر, شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام ده, بخش, شهر, شهرستان یا استان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند.
شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین می‌کند.”

مطابق اصول قانون اساسی می توان گفت” اداره امور فرهنگی شهر و پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی شهر با توجه به مقتضیات هر شهر و از طریق همکاری مردم آن شهر و با نظارت شورای اسلامی شهر صورت می گیرد.
در اصل هفتم و یکصدم تأکید شده است که حدود اختیارات و وظایف شورا و نظارت شورا را قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی تعیین می نماید.

این مطلب را هم ببینید
جایگاه شورا در قرآن کریم

۲- وظایف شورا در امور فرهنگی شهر:
در قوانین مختلف حدود اختیار شورای اسلامی شهر و شورای عالی استانها در امور فرهنگی و اجتماعی مشخص شده است. از جمله وظایف شورای شهر در ماده ۷۱ قانون شوراها (ماده ۸۰ جدید ) عبارت است:

۱-۲: در بند ۲ ماده ۷۱ قانون شوراها” بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی، رفاهی شهر و تهیه طرح ها و پیشنهاد های اصلاحی و ….”

۲ -۲: در بند ۴ ماده ۷۱ قانون شوراها” همکاری با مسئولین اجرایی و نهادها و سازمان های مملکتی در زمینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و…”

۲- ۳: در بند ۵ ماده ۷۱ قانون شوراها” برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی و فرهنگی و…

۲- ۴: در بند ۶ ماده ۷۱ قانون شوراها” تشویق و ترغیب مردم در خصوص گسترش گردشگری و فرهنگی و…

۲- ۵: در بند ها و احکام دیگر وظایفی برای شورای شهر مشخص گردیده که جنبه فرهنگی دارند از جمله در بند ۲۴ ماده ۷۱ ” وظیفه نامگذاری معابر, میادین و … در بند ۲۵ ماده ۷۱ وظیفه تصویب مقررات برای نوشتن و الصاق هر نوع نوشته و الصاق تابلوها و تبلیغات در سطح شهر و همکاری با دستگاه ها و اشخاص برای دائر کردن نمایشگاه های هنری را می توان بیان کرد.

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *