نقش شوراها در توسعه و پیشرفت کشور

نقش شوراها در توسعه و پیشرفت کشور

نقش شوراها در توسعه و پیشرفت کشور

 

هدف اصلی از تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت دادن مردم در اداره امور محلی است, در اصل هفتم قانون اساسی اشاره می دارد” شوراها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشورند”.

 

ولی علی رغم روشنی جایگاه و تأکیدات قرآن کریم, سیره عملی پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) و سابقه تاریخی شوراها در ایران که اولین بار در قانون اساسی مشروطیت به آن پرداخته شد و بعد از انقلاب اسلامی مورد توجه جدی قرار گرفت, متأسفانه قوانین مربوط به شوراها بدلیل عدم شناخت دقیق و درست از کارکرد شوراها همواره به سوی محدود کردن وظایف و صلاحیت ها سوق داده شده است.

 

آنچه که امروزه در کشور ما شورا خوانده می‌شود و در باره ی آن داوری می گردد, نزد افکار عمومی تصویر دقیق و روشنی از آن وجود ندارد. علت آن این است که شوراها در فرایند تشکیل و رشد خود که نشأت گرفته از بسترهای گوناگون اجتماعی است را درست طی نکرده و لذا عملکرد های متفاوتی از آن توقع می رود بدون آنکه واقعیت آن درست درک شود.

 

می دانیم که شوراها نوعی از گرایش به ارضای تمایلات اجتماعی و گونه‌ای تکمیل یافته از عمل خیر و خداپسندانه در جامعه به نفع همنوعان و نمونه عملی و عینی مسؤلیت پذیری فعال اجتماعی هستند.

 

شوراها با آنکه دارای سازمانی قانونی و ساختار حقوقی مدون و مصوب, مسؤولین و مقامات اداره کننده می باشند و از مقررات و رویه های مشخصی تبعیت می‌کنند و به گونه‌ای از الزامات عام کشور هم تبعیت می نمایند, یک فرق اساسی با سازمان های دولتی دارند و آن, رفتار سازمانی منعطف و غیر دست و پا گیر است که به میزان قابل توجهی آنها را از سازمان های رسمی و خشک متمایز می کند. این ویژگی شوراها است که باعث می‌شود آنها بتواند مشکلات ریز و درشت امورات محلی را از پیش روی مردم و مسئولین بردارند.

 

رمز این موفقیت هم همان مفهوم مترقی مشارکت است که در قالب شوراها قابلیت تحقق می یابد.

مشارکت هرچند مفهوم تازه‌ای نبوده و بشر همواره به مشارکت فزاینده روی آورد , اما از نیمه دوم قرن بیستم این مفهوم با نگرشی نو به موضوعی کلیدی در مناسبات اجتماعی و مدیریت شهری بدل شده است.

 

واقعیت امر این است که گزار به شیوه مشارکتی اداره امور و برنامه ریزی برای آن از ضروری و گریز ناپذیر است; زیرا ظرفیت های زندگی شهری برای مشارکت دهی شهروندان بالاتر رفته است و از طرفی مسائل هم پیچیده تر گشته به نحوی که بدون مشارکت پذیری اجتماعی شهروندان نمی توان آنها را حل کرد.

این مطلب را هم ببینید
نقدی بر شیوه انتخاب شهردار تهران

 

از این رو برای گسترش وتعمیق مشارکت های مردمی, نیازمند سازماندهی, نهاد سازی و ایجاد شرایط و ساختار سازی مناسب هستیم, در واقع شوراهاراهکاری کامل برای نهادینه کردن مشارکت شهروندان هستند.

 

شوراها بدلیل مردمی بودنشان از نفوذ اجتماعی قابل توجهی برخوردارند و این امتیازی است که دستگاه هاب دولتی براحتی قادر به کسب آن نیستند.

شوراها از طریق فراهم ساختن بسترهای ارتباط و مشارکت مردمی, قدرت دولت را محدود کرده و زمینه های تسهیل انجام امور کشور را فراهم می سازنند.

 

اکنون که درآغاز سال ۱۳۹۶ بسر می بریم و انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و فقط چند ماه تاپایان عمر دوره چهارم شوراها زمان داریم.

با این ترتیب شوراها ۱۸ ساله شده اند و در این ۱۸ سال شوراها فراز و نشیب های فراوانی را طی کرده اند و حالا به یک پختگی و بلوغ نسبی دست یافته اند, یکی از نشان های این بلوغ,  اهمیت دادن شوراها به بحث هم افزایی فکری و اعتقاد به خرد جمعی در میان خود است.

شوراها علاوه بر آن که در قالب روستا و شهر خود با منطق مشورت و تصمیم گیری جمعی عمل می کنند در سطوح بالاتر یعنی در شکل; شورای بخش, شهرستان, استان و عالی استان ها هم دارای ساختار منسجم هستند, ظرفیت شوراها خصوصا در سطح استان وشورای عالی استان ها بدلیل امکان ارائه طرح به دولت و مجلس از این طریق فرصتی است بسیار مغتنم که می تواند بسیاری از مشکلات را مرتفع و مسیر پیشرفت کشور را هموارتر نماید.

 

از این رو برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراها اهمیت ویژه ای دارد.

از طرفی هم شوراها در سال آخر دوره چهارم به امتحان نهایی رسیده‌اند و نمره این امتحان در انتخابات دوره پنجم و میزان مشارکت شهروندان تأثیر مستقیم و چشمگیری خواهد داشت.

 

آنچه در این میان می تواند به توسعه و پیشرفت کشور کمک کند حمایت و معرفی شوراها به عنوان یک ظرفیت سالم و توانمند برای اداره امور کشور است. این مهم تنها از عهده ای رسانه ها و مطبوعات بر می آید که امیدواریم ارباب رسانه ها و جراید به این نقش مهم خود در فراهم نمودن زمینه های توسعه‌ کشور بیشتر واقف و عامل باشند.

مردم این روزها بیش از هر زمان دیگری به همراهی رسانه ها در توسعه و پیشرفت کشور نیاز دارند.

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *