مشخصات یک پیام خوب انتخاباتی

مشخصات یک پیام خوب انتخاباتی

مشخصات یک پیام خوب انتخاباتی

 

معیارهای متعددی برای تهیه یک پیام مؤثر انتخاباتی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

۱- پیام باید کوتاه باشد؛

رأی دهندگان تحمل کمی برای شنیدن سخنان طولانی و خواندن متن های دراز انتخاباتی دارند. اگر نتوانید پیام خود را در کمتر از ۱ دقیقه تحویل دهید قطعا توجه رأی دهنده را از دست می دهید.

 

۲- پیام باید حقیقی، صادقانه و معتبر باشد؛

پیام باید شامل: ارزش ها، عملکردها، سیاست ها و سوابق نامز باشد و نباید متناقض باشد. همچنین پیام باید قابل قبول و باورکردنی باشد. نامزدی که وعدهای نامعقول دهد فقط ایجاد انزجار می کند.

 

۳- پیام باید برای رأی دهندگان جذاب و مهم جلو کند؛

باید در مورد مهمترین مسائل مورد توجه مخاطبان سخن بگوئید. یعنی مسائلی که افراد بطور روزمره با آنها در گیر هستند نه مشکلاتی که سیاستمداران تصور می کنند برای سیاستگزاری عمومی مهم است.

 

۴- پیام باید تباین را آشکار کند؛

رأی دهندگان باید میان شما و نامزدهای دیگر اختلافاتی ببینند و انتخاب خود را انجام دهند. شما باید برای رأی دهندگان روشن کنید که شما چه تفاوتی با سایر نامزدها دارید و این را با نشان دادن تباین تأکید کنید.

 

۵- پیام باید واضح باشد و حرف دل مخاطب را بیان کند؛

پیام شما باید به زبان کاربردی روزمره رأی دهندگان بیان شده و به سهولت درک شود. معمولا سیاستمداران مایلند رأی دهنده را تحت تأثیر هوش خود قرار دهند و واژگان فنی بکار می برند که آنان درک نمی کنند یا برای آنها معنی خاصی ندارد. شما نباید مردم را وادار کنید برای درک مطالب شما تلاش زیادی کنند.

این مطلب را هم ببینید
چرا جلسه ها اکثرا خوب پیش نمی رود؟

 

۶- پیام باید هدفمند باشد؛

اگر پیام انتخاباتی شما برای همگان جذاب باشد پس در واقع توخالی است و هیچ مخاطبی ندارد. افرادی که به نفع شما رأی می دهند از کسانی که به شما رأی نمی دهند متفاوتند و هر گروه مسائل مختلفی را دنبال می کند.

 

۷- پیام باید تکرار شود؛

پیام باید در هر فرصتی تکرار شود. رأی دهندگان کاری به کار برنامه انتخاباتی شما ندارند. صرف اینکه مطلبی را بیان کنید بدین معنی  نیست که آنان در حال به گوش سپردن هستند یا مطالب را به یاد خواهند داشت. برای جا افتادن پیام در ذهن رأی دهنده باید پیام یکسان را بارها به روش های مختلف بشنوند.

 

 

دسته بندی ها: آموزش

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *