چرا شورایاران در این دوره انتخابات لیست می دهند؟

چرا شورایاران در این دوره انتخابات لیست می دهند؟

چرا شورایاران در این دوره انتخابات(۹۶) لیست می دهند؟

 

دلیل ما

 

ایام انتخابات است و بازار فضای مجازی داغ داغ, البته کمتر تحلیل, نقد, برنامه و راهکارهای مشخص ارائه می‌شود و لیست های معروف کمتر دغدغه دارند و خیالشان تاحد زیادی راحت است از این که مردم طبق سنوات گذشته رأی خواهند داد و لیست های معروف حکم آسانسور را برای رسیدن به شورای شهر را دارند. این راحتی خیال خیلی هم بی مورد نیست, چون بیشتر پیام های رد و بدل می گردد که دانستن و ندانستن آن برای مخاطب فرقی هم نمی کند.

 

همچنین همزمانی انتخابات ریاست جمهوری(سیاسی ترین انتخابات) با شوراها( اجتماعی ترین انتخابات) باعث شده توجه از شوراها برداشته شود و پخش سریال ” علی البدل” هم در این ایام از صدا و سیما رسالت فرهنگ سازی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را این سازمان را متحقق نموده و لذا ضرب المثل “گل بود به سبز هم آراسته شد” را در ذهن تداعی می‌کند.

 

خب, اگر همینطوری پیش برد, در زمان انشاء رأی در ۲۹ اردیبهشت هم اتفاق خاصی رخ نخواهد داد و لیست های معروف یا به تنهای و یا بطور مشترک تکلیف پنجمین دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر تهران را مشخص خواهند کرد.

و همان آش و همان کاسه قبلی تکرار می شود. در صورتیکه بهتر است طرحی نو در انداخته شود و فصل تازه‌ای رقم بخورد.

پویش انتخاب عالمانه با شعار شورای متخصص, یاران مردم(شمیم) در پی آن است با بسیج خودجوش شهروندان و با حمایت از داوطلبان متعهد و متخصص در این مسیر گام بردارد.

 

چرا شورایاران در این مسیر واردشدند؟

برای رسیدن به پاسخ درست این سؤال بایستی به مسؤلیت پذیری اجتماعی توجه نمود.

با آنکه در شهرهای بزرگ جمعیت چندمیلیونی زندگی می‌کند, ولی همیشه یکی از مشکلات اصلی عدم تمایل اکثریت مردم به فعالیت اجتماعی و مسؤلیت پذیری های ناشی از آن است.

گروه های اجتماعی از این بابت دارای اهمیت خاص هستند که در صف مقدم مشارکت در اداره امور شهر ها و محله ها می باشند.

شورایاران با سابقه فعالیت ۱۶ ساله در تهران, عملا کارآمدی و مسؤلیت پذیری خود را اثبات نموده اند. با این ترتیب طبیعی است که جمعی از شورایاران داوطلب عضویت در شورای شهر تهران باشند و بدنه شورایاری ها نیز از این حرکت حمایت نمایند.

دلیل دیگر, بحث تجربه است. تمام کسانی که در قالب شوراها- شورایاری و دیگر فعالیت های جمعی و گروهی کارکرده اند, تصدیق می فرمایند که این حوزه ویژگی های خاصی دارد که معمولا افراد کمی دارای آن هستند, یعنی داشتن مهارت در” خرد جمعی- تصمیم جمعی- کار جمعی” این همان نقطه مغفول است که باعث می‌شود عده‌ای بدون داشتن این توانمندی پا در عرصه فعالیت شورایی گذاشته و در طی مسیر موجب فرسایش و چالش شوند و اعتماد شهروندان به شورا را تضعیف نمایند.

شورایاران از این جهت دارای تجربه ملموس و روشنی هستند که در کنار انگیزه قوی برای کار اجتماعی گزینه مناسبی برای عضویت در شورای اسلامی شهر تهران می باشند.

اکثر نمایندگان شورا در ادوار گذشته فاقد دو مورد فوق الذکر بودند. به نحوی که برخی از ایشان فقط در حد حضور در جلسه برای شورا وقت گذاشته و در آن هم به مشاهده مشارکتی اکتفا کرده و دیگر قابلیت ها و استعداد های خود را بروز ندادند.

عدالت انتخاباتی

دلیل دیگر ما, بحث عدالت انتخاباتی است. تجربه گذشته این عدالت را تأمین نکرده و همواره اکثریت مناطق تهران فاقد نماینده مشخصی در شورا بودند.

این در حالی است که دو اصل بر سیستم نمایندگی حاکم می باشد” جغرافیا و جمعیت” اما در حال حاضر در تهران چه در انتخابات مجلس و چه شورا منتخبین تعلق خاصی به منطقه یا جمعیت مشخص ندارند و در نتیجه ارتباطی میان مردم و نمایندگان بصورت معنا دار و منظم برقرار نمی شود و فقط در ایام مبارزات انتخاباتی است که توفیق دیدار کاندیداها نصیب مردم می شود.

آیا شورایاران رأی می آورند؟

دلیل دیگر ما, امکان رأی آوری شورایاران است. با یک حساب ساده و آنالیز نتایج دورهای گذشته می توان فهمید که اگر انسجام و وحدت میان شورایاری ها حاصل شود, ورود تعدادی از دوستان قطعی خواهدبود.

دلیل دیگر ما, بحث توجه جدی به شورایاری ها و شورای محل است. تجربه گذشته ثابت کرده هیچکس به اندازه خود شورایاران به شورایاری و احیای قانون شورای محل باور ندارد.

حضور شورایاران در این دوره شورای اسلامی شهر تهران می تواند این مشکل را مرتفع کند.

 

در فرصتی دیگر باز هم در این خصوص با هم سخن خواهیم گفت.

ابراهیم علی پور- دبیر پویش انتخاب عالمانه- شورای متخصص, یاران مردم(شمیم)

 

“با شمیم همراه شوید”

دسته بندی ها: اخبار

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۵

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *