لزوم تغییر نوع نگاه به مساله تهران

لزوم تغییر نوع نگاه به مساله تهران

لزوم تغییر نوع نگاه به مساله تهران
(نوشته ای از عابدین سالاری اسکر)

تهران شهر پیچیده و عجیبی است. یک لایه بیرونی و ظاهری دارد که شامل محاسن و معایبی است که با چشم ظاهر دیده و هر روز در مورد آن در رسانه ها گفته و شنیده می‌شود.

از ترافیک, آلودگی هوا,تراکم بالای جمعیت و انواع و اقسام آسیب های اجتماعی گرفته تا فرصت های متنوع اقتصادی و جذابیت‌های فراوان زیست شهری.
در یکی دو دهه اخیر تلاش های قابل تقدیر بسیاری صورت گرفته و زیرساخت‌های مناسبی مانند مترو, اتوبان و تاسیسات شهری ایجاد شده است.
اما همین تهران به ظاهر زیبا و فریبنده یک لایه درونی و پنهانی در خود دارد که کمتر به آن توجه می شود.

از وقتی که به محلات محروم رفتم و از نزدیک با پنجاه و چهار محله کاملا محروم آشنا شودم و با شورایاران آنها به گفتگو نشستم و گزارش کاملی از وضعیت موجود تهیه شد, تجربه ملموس و روشنی از لایه های درونی تهران کسب کردم. بدون اغراق می توان گفت در برخی محله های تهران زندگی به هیچ وجه شباهتی با دکور زیبای بیرونی شهر ندارد.

برخی از این محلات در واقع فراموش شدند. انواع مسائل و مشکلات کالبدی, اقتصادی, اجتماعی, زیست محیطی و فرهنگی با هم به شهروندان این محله ها حمله ور شده و توان دفاع هم از ایشان سلب گشته است.
برخی از این محلات انگار کاملا از یاد مسوولان رفته اند بطوریکه غرق در فقر و تباهی شده و به حال خود رها گشته اند. به باور نگارنده این موضوع ریشه در توسعه ناموزون و سطحی شهر دارد.

نگاه حاکم بر ذهنیت مدیریت شهری این نتیجه را رقم زده و باید پذیرفت هزینه های میلیاردی تا حد زیادی بجا و درست خرج نشده است. در واقع امروز تهران حداقل نیازهای خود را در سایه مدیریت شهری توانسته بدست آورد و هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله‌ی معنا داری وجود دارد.
اگر شعار” محله محوری” در سال های اخیر از سوی شهرداری مطرح شده و در عمل این تعبیر محقق نشده است. در حال حاضر از محله محوری, بیشتر به ساخت سرای محله اکتفا شده و باید گفت این نوع نگاه فقط به یک کاریکاتور کم رنگ شبیه است نه به واقعیت و مدل مطلوبی برای اداره کلانشهر تهران نیست.

برای برون رفت از این رویکرد, باید ابتدا در نگاه حاکم بر شهر تغییر اساسی حاصل شود و این وظیفه نخبگان شهر تهران است که وارد گود شوند و تماشاچی نباشند.
یادمان باشد همین امروز باید فکری کرد و گرنه فردا دیر است و پدیده های اجتماعی به ما فرصت اندیشیدن و استراحت نمی دهند!
منبع: هفته نامه پدیده شهر- شماره۱۹

“در نگاه تخصصی بر مسائل شهری با ما همراه شوید.”

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۵

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *