فلسفه وجودی شورای اسلامی شهر

فلسفه وجودی شورای اسلامی شهر

روایت اول : فلسفه وجودی شورای اسلامی شهر

 

مدیریت شورایی و تاکید بر به کار گیری عقل جمعی از طریق مشارکت عمومی در ساماندهی و مدیریت شهری در جمهوری اسلامی ایران با وجود تصویب آن در بندهای هفتم، صد الی صد و سوم و بند صد و ششم قانون اساسی، پس از بیست سال در بهمن ماه ۱۳۷۷ شمسی تحقق یافت. ولی نو پایی این تجربه در کشور، نقش نظارتی شورای اسلامی شهر در امور اجرایی شهرداری، مبهم و کلی بودن قوانین مربوط به آن و محدود بودن بحث و گفتگو درباره نحوه نگرش به ماهیت عملکرد شورا در حوزه عمومی و نیز عدم آموزش شوراها و آمادگی نداشتن ساختار شهرداری ها برای پذیرش شوراها در کنار خود، موجب بروز اختلاف هایی بین شورای اسلامی شهر و شهرداری شده است.

 

موضوع هنگامی پیچیده تر می شود که نهادی نظیر شورای شهر که در اصل کارکردی اجتماعی و فرهنگی در وجه خدمات رسانی آن دارد، جولانگاه تاخت و تازهای سیاسی می شود.

 

واقعیت این است که از اوایل دهه هشتاد شمسی، پست شهرداری تهران تبدیل به پایگاهی سیاسی شده است که به چشم گذرگاهی بدان نگریسته می شود که برای عبور رجال سیاسی از طریق آن به مراتب و جایگاه های مهم سیاسی کشور استفاده می شود.

 

این همه در حالی است که آن گذرگاه و این جایگاه مدنی تبدیل به پلکانی شده است که با پا گذاشتن بر روی شانه های شهر و حقوق شهروندی که از بنیادی ترین حقوق زندگی شهری محسوب می‌شود، از آن برای رسیدن به مطامع و خواسته های فردی، گروهی و سیاسی رجال سیاسی سوءاستفاده می شود.

این مطلب را هم ببینید
لزوم تغییر نوع نگاه به مساله تهران

 

شورای شهر به عنوان نهادی که نماد عقل جمعی و مشارکت مدنی در هر جامعه‌ای از آن یاد می شود، باید و تاکیدا تحت مدیریت و نظارت همان عقل جمعی قرار گیرد که برخاسته از خواسته ها و مطالبات مردمی و اجتماعی است و در جهت مدیریت هر چه بهتر شهر در بهبود سازی شرایط کیفی و کمی رفاه و آسایش عمومی شهروند و اعتلای حقوق شهروندی گام بردارد. این امر میسر نمی شود مگر از طریق حاکمیت شورایی شفاف و کارشناس در راس امور مدیریتی هر شهری که با انتخاب شهرداری کارآمد و متخصص شرایط حصول به مدیریت توسعه مند را مهیا سازد و این نیز امکان پذیر نیست مگر از طریق نظارت دقیق و بازخواست کننده شورا ها بر عملکرد شهردار و حوزه مدیریتی تحت نفوذ آن

 

نویسنده:  افروز فرخی
پژوهشگر مسائل اجتماعی و سیاسی

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *