سبزینگی در نماهای شهری

سبزینگی در نماهای شهری

سبزینگی در نماهای شهری

 

اگر به عنوان یک شهروند بخواهیم دغدغه های خود را بر شماریم, خواهیم دید بسیاری از آنها در یک زندگی روستایی خیلی کمتر وجود دارد. مثل: آلودگی هوا, ترافیک, ناامنیهای اجتماعی, آشفتگی و اغتشاش بصری, بیماریهای قلبی و تنفسی, ناراحتی‌های روحی و روانی, عدم تعلق خاطر به محل سکونت و…

احتمالا کسی با دانستن این مشکلات و معضلات, شهر را برای زندگی انتخاب نخواهد کرد, مگر اینکه اطلاع یا برداشت درستی از این زندگی نداشته باشد و یا اینکه اجبار, اختیار و حق انتخاب را از او گرفته باشد.

سؤال این است آیا برای حل مشکلات راهی وجود ندارد؟ آیا این مشکلات یک شبه پدید آمده؟

پاسخ به این پرسش بصورت کلی بسیار آسان است, به نظر می‌رسد می توان با قدری تلاش بر مشکلات غلبه نمود و آنها را خیلی سریع مرتفع نمود. اما آنچه موضوع را پیچیده می‌کند یافتن راه حل مناسب است چرا که معضلات در شهر ها از یکدیگر تأثیر می پذیرند. برای مثال; ماشین در زندگی شهری یک ضرورت است, اما موجب ترافیک و آلودگی هوا می شود. هزینه های حمل و نقل عمومی در سبد زندگی تأثیر گزار است و افزایش آن تبعات اقتصادی, اجتماعی, زیست محیطی و… موجب می گردد.

لذا به سادگی نمی توان برای یک مشکل شهری نسخه ای واحد و آنی پیچید, و طرفی بحث منافع اقتصادی, رویکرد های فرهنگی و اجتماعی نیز محدویت هایی برای تصمیم گیری ایجاد می‌کند, تعدد مراکز تصمیم گیری, عدم مشارکت ساکنین شهر در حل مشکلات نیز مزید بر علت می شود و در نهایت گذشت زمان و غفلت مسئولین به انبوه مشکلات می افزاید. می توان گفت روزمرگی زندگی فرصت ها را یکی پس از دیگری از بین می برد. در این میان فقط همت, همدلی و برنامه ریزی, هدفمندی راهگشای مشکلات است.

همانطورکه اشاره شد مشکلات شهر یک شبه پدید نیامده بلکه در اثر غفلت و بی تدبیری مسوولان امر و برخی موضوعات دیگر است که امروز شاهد وضعیت ناهمگون در کلانشهر تهران هستیم.

افزایش جمعیت در تهران باعث بالا رفتن ارزش زمین و در نتیجه استفاده حداکثری از زمین و کسب سود سرشار شهر مملو شده از ساختمان های بلند مرتب و متراکم, این وضعیت نمای شهر را به مجموعه ای از سنگ, بتون, فولاد, آسفالت و شیشه تبدیل کرده و مانع از استفاده مردم از طبیعت زیبا و فضای سبز شهری شده که نتیجه آن ابتلای شهروندان به بیماری های روحی, روانی, قلبی و تنفسی و افزایش بی حوصلگی و عصبیت شهری است.

 

فضای سبز عمودی

فضای سبز عمودی
فضای سبز عمودی

امروزه مدیران کلانشهرها برای حل این مشکلات دست به ابتکارات جالبی زده‌اند که فضای سبز عمودی از آن جمله است.

این مطلب را هم ببینید
عوامل تأثیر گذار بر کارآمدی شوراها

نکته مهم در اجرای فضای سبز عمودی توانایی تلفیق علم, فن و هنر توسط متخصصان است که به معنای دخالت دادن علوم مختلف در احداث فضای سبز است.

خاطرات شیرین ما از رنگ های زیبای گل ها, طراوت شمعدانی های در بالکن پنجره های مشبک حیاط های دلباز و حوض های آبی رنگ با ماهی قرمز در هزار توی خاکستری دیوار های بلند سرد بی روح و آپارتمان های بلند مرتب گم شده است.

خانه هایمان دیگر نه بالکن دارد و نه از آن حیاط های پر درخت و ردیف گلدان های چیده شده بر لب حوض و کنار پله ها خبری است, انگار همه چیز فراموش شده و زندگی از نو آغاز گردیده.

برای فرار از این فراموشی اجباری, علم به کمک شهر آمده تا دوباره آن خاطرات خوش باز سازی شود و بتوانیم از فضای موجود در شهر برای ایجاد فضای سبز و طراوت بخشی به شهر استفاده کنیم.

 

در سال های اخیر شاهد اجرای جسته گریخته فضای سبز عمودی در برخی از نقاط شهر تهران بوده ایم که جلوهای زیبا به شهر بخشیدن اما هنوز کار درست فراگیر نشده و خیلی با توجه نمی شود.

این در حالی است که بحث زیبایی منظر شهری از سوی شورای شهر و شهرداری مغفول نماده و در سطح مصوبات و برنامه ریزی ها پیش بینی شده ولی در مقام اجرا است که به مقوله زیبای منظر شهری اهتمام جدی وجود ندارد.

نقش مسوولان در گسترش فضای سبز عمودی

در پاسخ به اینکه چگونه می توان مردم را به ایجاد فضای سبز عمودی در محل سکونت خود تشویق کرد, باید گفت شاید بهترین راه این باشد که قبل از انجام هر برنامه ای و یا اجرای پروژه ای لازم است در جهت تحقق آن فرهنگ سازی های مناسب صورت پذیرد.

اگر در هر کاری مسوولان بجای تبلیغات صرف, خودشان عامل باشند. خود بخود مردم هم از آن موضوع استقبال می‌کنند.

در این میان نقش نهادهای اجتماعی و مردمی مثل شورایاری ها را باید جدی گرفت چرا که آنها حلقه اتصال خوبی بین مردم و مسئولین هستند. با این ترتیب هم فرهنگ سازی مناسبی شکل می گیرد و هم نقاط ضعف و قوت طرح خیلی سریع و خوب شناخته می‌شود.

خوشبختانه این رویکرد در چند سال اخیر در مدیریت شهری قوت گرفته و در همین رابطه شعار تبدیل شهرداری از نهادی صرفا خدماتی به نهاد اجتماعی مطرح شده و در حال اجرا است.

امیدواریم سازمان زیبا سازی شهرداری به گسترش فضای سبز عمودی اهتمام ورزد

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *