خانه مقالات عوامل تأثیر گذار بر کارآمدی شوراها

عوامل تأثیر گذار بر کارآمدی شوراها

عوامل تأثیر گذار بر کارآمدی شوراها

 

(نوشته ای از نفس نوربین – ابراهیم علی پور)

عامل‌ مؤثر بر كيفيت‌ و جامعيت‌ عملكرد شورای‌ شهر، شكل‌گيری و تكامل‌ جامعه‌ مدنی است‌ كه‌ به‌شکل يك‌ عامل‌ زمينه‌ساز و تسهيل‌كننده‌ برای ارتقاء ‌عملكرد كليت‌ سيستم‌ مديرت‌ شهری ايفای‌ نقش‌ می‌كند.
جامعه‌ مدنی‌ جامعه‌ای‌ است‌ متشكل‌ از گروه‌های‌ آزاد‌،داوطلبانه‌، مستقل‌ و خودگردان‌ كه‌ با هدف‌ پيشبرد منافع‌،علايق‌ و سليقه‌های‌ افراد عضو تشكيل‌ می شوند.
مجموعه‌اين‌ گروه‌ها براساس‌ قواعد و مقررات‌ مشخص‌، شفاف‌ وروشن‌ در شبكه‌ای‌ از روابط‌ مبتنی‌ بر رفتارهای مسالمت‌ آمیز‌،اخلاق‌ مدنی‌,مدارا,همزيستی و همكاری بايكديگر به‌ حيات‌ خويش‌ ادامه‌ می‌دهند.
با پذيرش‌ اين‌مبنا مديريت‌ شهری مديريتی از بالا به‌ پايين‌ و آمرانه نيست‌ ومشاركت‌ واقعی و فعال شهروندان‌ در اداره‌ امور شهر جزء لاينفك‌ آن‌است‌.
مديريت‌ شهری‌ بايد وظايفی‌ را برعهده‌ گيرد و انجام‌دهد كه‌ افراد عضو آن‌ يعنی تمام‌ شهروندان‌، آن‌ رامی خواهند و می‌پذيرند.
برای اینکه از خواستهای شهروندان اطلاع درستی حاصل شود, لازم است ارتباط شورای شهر به عنوان یکی از ارکان اصلی مدیریت شهری تا تمام محلات شهر گسترش یابد که در تهران تشکیل شورایاری ها با همین هدف صورت گرفته است.
با اين‌ تعابير شورای‌ شهر نهادی‌مدنی است‌ كه‌ متشكل‌ از نمايندگان‌ منتخب‌ شهروندان‌ بوده ‌و اداره‌ همه‌جانبه‌ امور شهری‌ توسط‌ سازمان‌هاي‌ مسئول‌ راهدايت‌ و نظارت‌ مي‌كند.
در واقع شهر تنها مجموعه‌ای‌ كالبدی‌ مركب‌ از ساختمان‌ها، راه‌ها و فضاهای ‌باز شهری‌ نيست‌، بلکه شهر موضوع‌ مركزی‌ و اساسی‌ در تعيين ‌سرنوشت‌ انسان‌ معاصر است‌، شهر جايگاه‌ فرد است‌ و دراداره‌ آن‌ بايد وظايفی مورد تأكيد قرار گيرد كه‌ در نتيجه‌ آن‌،شهروندان‌ فضای‌ كافی‌ برای ابراز عقيده,‌ گفتگو، تصمیم سازی, نظارت, انتقاد‌ وعمل‌ را داشته‌ باشند و خلاصه آنکه شهر را باید انسان محور دید و مدیریت نمود.

بر اين‌ اساس‌ از يك‌ سو ميزان‌ موفقيت‌ شورای‌ شهر درانجام‌ وظايف‌ و گسترش‌ حيطه‌ اختياراتش‌ تحت‌ تأثيرشكل‌گيری و درجه‌ تكامل‌يافتگی‌ ايده‌ و مؤلفه‌های جامعه‌مدنی و انعكاس‌ عملي‌ آن‌ در رفتار نهادهای‌ شهری‌ وشهروندان‌ است‌ و از سوی‌ ديگر عملكرد خود شورای شهر می‌تواند عامل‌ مؤثر در فرآيند مدنيت‌ جامعه‌ شهری‌ باشد….

سر آغاز این فرآیند و کارآمدی شوراها به زمان برگزاری انتخابات در هر دوره باز می گردد. هرچقدر شهروندان در انتخاب خود عالمانه عمل کنند, سرنوشت بهتری برای شهر و شهروندان‌ رقم خواهد خورد.

نفس نوربین – ابراهیم علی پور

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

نگاهی بر وظایف فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری

نگاهی بر وظایف فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری   شورای شهر و شهرداری دو رکن اصلی مدیریت …