شورایعالی استانها و آینده  شوراها

شورایعالی استانها و آینده  شوراها

شورایعالی استانها و آینده  شوراها

 

 

سال ۹۶ برای شوراها سال متفاوتی بود.

در ابتدای این سال پنجمین دوره انتخابات شوراها برگزار شد. استقبال بسیار چشمگیر دواطلبان و همچنین مشارکت بی نظیر رای دهندگان از یک سو و تغییر رویکرد در انتخاب نامزدها به سمت تخصص گرایی اولین نشانه های این تفاوت بشمار می آیند.

اما تفاوت مهم که موجب تغییر می شود را باید در عملکرد و نگرش شورای جدید جستجو کرد. شناخت صحیح مسئله، عظم جدی برای انجام کار و داشتن برنامه های راهبردی و اجرایی در کنار کادر مجرب فاکتورهای اولیه برای ایجاد تغییرات است.

جامعه ۱۱۷ هزار نفری شوراها کامل ترین شبکه اجتماعی کشور محسوب می شود که از سطح روستا تا شورایعالی استانها را را شامل می گردد. اگر در هر کدام از این سطوح تغییر مثبتی روی دهد، موجب اعتماد سازی بیشتر به شوراها می شود. اما علائم تغییر را در سطح شورایعالی استانها  با لحاظ فاکتورهای که عنوان شد، سریع تر واز سطوح دیگر شوراها می توان مشاهد کرد و آن را مورد ارزیابی قرار داد. چرا که شورا فقط در صورت استفاده صحیح از جایگاه شورایعالی استانها است که می توانند در مدیریت عمومی و محلی کشور تاثیر گذار باشند.

در اصل هفتم قانون اساسی از شوراهای اسلامی به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور نام برده شده است.

بعبارتی نمی توان شوراها را زیر مجموعه یکی از قوای سه گانه بر شمرد، بهترین تعبیر این است که بگوئیم:  این رکن چهارم؛ رکن مردم است.

در چهار دوره ای که از فعالیت شوراها سپری شده و در اصلاحیه های که در قانون شوراها صورت گرفته و همچنیین در برنامه های پنجساله توسعه کشور همواره نگاه سلبی به شوراها وجود داشته و شرایط شوراها بدتر و ضعیف تر شده و شورایعالی استانها در طی این مدت نتوانسته از ظرفیت قانونی خود که در قانون اساسی به آن تصریح گردیده ، استفاده مطلوبی نماید.

اکنون که یک ماه از فعالیت شورایعالی استانها گذشته، نویدهای امیدوار کننده ای را شاهد هستیم که اگر اجرایی شود، در کشور شاهد تحولات گسترده ای خواهیم بود که سالهاست مردم در پی آن هستند. یعنی تغییر در شیوه زندگی و حل مشکلات فراوانی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که؛ راه عبور از بحران ها و غلبه بر مشکلات ریز و درشت در زندگی شهری و روستای، جلب مشارکت واقعی مردم در اداره امور زندگی روزمره است. همان راهی که در تمام دنیا پذیرفته شده و بدان عمل می شود. در کشور ما نیز طبق قانون اساسی قرار است این اتفاق در قالب شوراهای اسلامی شهر و روستا رخ دهد.

این مطلب را هم ببینید
شوراهای اسلامی، رکن چهارم در اداره امور کشور

با این زمینه به نظر می رسد از وقتی که ترکیب جدید شورایعالی استانها مشخص شد و هیئت رئیسه جدید به ریاست مهندس الویری کار خود را آغاز کرده، نگاه درست و بنیادی به ظرفیت و جایگاه شوراها در حال شکل گیری است.

برای نمونه نظر شمارا به چند مورد که از سوی ریاست و اعضای شورایعالی استانها مطرح شده جلب می نماید:

متاسفانه جایگاهی که قانون اساسی برای شوراها پیش بینی کرده است مقرر و اجرایی نشده است.

برای رسیدن به جایگاه واقعی شوراها، بایستی سند چشم انداز ۴ ساله ای آماده کنیم.

 شورایعالی استانها مستقل از قوای سه گانه است و به عنوان بالاترین مقام شورایی بایستی ارتباط مویرگی را با تمام شوراها از روستا تا عالی استانها برقرار کند.

  قانون اساسی  مقرر کرده دو کار مهم بایستی توسط شوراها انجام شود:

۱- وظیفه شوراها رفع تبعیض است

۲- وضع مقررات برای اداره شهرها و روستاها

برای جلوگیری تبعیض باید برنامه های توسعه قبل از مطرح شدن در مجلس به شوراها تحویل داده شود و نظر شورایعالی در مورد برنامه پرسیده شود.

شورایعای استانها بعنوان پارلمان محلی باید جایگاه خود را ارتقا دهد.

مدیریت یکپارچه شهری هرچه سریع باید محقق شود.

در بحث واگذاری اختیارات به شوراها حتی موارد پیش بینی شده در برنامه سوم و چهارم توسعه پنجساله کشور هم تحقق نیافته است.

باید بین شورایعالی استانها و دولت و مجلس تعامل و ارتباط موثر برقرار شود. در گذشته در این مورد کوتاهی صورت گرفته است.

در دوره های قبل کار مطالعاتی و پژوهشی کافی برای مصوبات انجام نشده، در دوره پنجم انجام کار کارشناسی از اولویت های اصلی است و در این راستا مرکز پژوهش های شورایعالی استانها تشکیل خواهد شد.

آموزش برای شوراها امری ضروری است و یکی از وظایف مهم شورایعالی استانها محسوب می شود که در این دوره مورد اهتمام قرار خواهد گرفت.

در واقع این دیدگاه ها در قبل از این دوره خیلی مطرح نبوده و به همین خاطر اتفاق خاصی در تقویت جایگاه شوراها رخ نداد و بیشتر فرصت های شورایعالی استانها در کارهای روزمره از دست رفت.

لذا می توان امیدوار بود که فصل نو در حیات شوراها در حال شکل گیری است و دوره پنجم شوراها متفاوت از گذشته خواهد بود.

 

یادداشتی دیگر از شورایاری دات کام:

نقش شوراها در توسعه و پیشرفت کشور

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *