شورایاری ها و مجامع عمومی محلی

شورایاری ها و مجامع عمومی محلی

شورایاری ها و مجامع عمومی محلی

شورایاران پل ارتباطی میان مردم و مسئولین

یکی از وظایف مهم شورایاران برقراری ارتباط میان مردم و مسئولین است. این وظیفه باید به صورت روشن، هدفمند، مستمر و واقعی باشد و قالب شعار و سخن را پشت سر گذارده و عملی شود.

نماینده مردم بودن به معنای کسی که فقط رای از مردم گرفته نیست بلکه به معنای این است او نظرات مردم  را همواره شنیده و از آنها مطلع باشد و در ارائه پیشنهادات و شناسایی مشکلات و نیازمندی های محله بر اساس آنها تصمیم گیری نماید.

برای رسیدن به این مطلوب از شیوه های مختلف می توان بهره گرفت، صندوق نظرات و پیشنهادات، تلفن پیامگیر، ارتباط با نهادهای اجتماعی محلی مثل:

مدارس، مساجد، بسیج، نخبگان و فرهنگیان، پیشکسوتان محله و… اما بهترین شیوه برپایی جلسات ماهیانه یا فصلی در مساجد، حسینه ها و محافل عمومی با حضور اقشار مختلف مردم محله و مسئولین شهرداری و سازمان های خدماتی می باشد.

در این جلسات که یک مجمع عمومی محلی محسوب می شوند، می توان هم گزارش عملکرد ارائه نمود و هم از کاستی ها و علت های ناکامی و مشکلات سخن گفت و هم نظرات و انتقادات را شنید و به جمع بندی های تازه و درستی در تصمیم گیری ها رسید.

اگر ما به عنوان شورایار با مردم صادق باشیم و می توانیم یا نمی توانیم را صادقانه بگوییم، اعتماد مردم به شورایاری بیشتر جلب خواهد شد و سرمایه اجتماعی و پشتوانه مردمی بی کرانی ما را در جهت رسیدن به اهداف و انجام وظایف حمایت خواهد نمود.

این مطلب را هم ببینید
تاریخچه مختصری از تشکیل شورایاری

انتقاد مردم از عملکرد مسئولین و نمایندگان همواره وجود دارد و امری طبیعی است. بهترین راه در برابر این انتقادات، پاسخگویی صادقانه و شفاف به آنها می باشد. از طرفی باید این نکته را هم مد نظر قرار داد که فعالیت در سکوت شورایار عملا رقابتی را رقم می زند و افراد زیادی در پی آن هستند که نقاط ضعف شورایاران را برملا نمایند. لذا باید تحمل شنیدن انتقادات و نظرات مخالف را داشته باشیم.

مهم این است که ما نسبت به مردم و رقبا نگاه مثبت داشته باشیم در این صورت همواره از برپایی مجامع عمومی استقبال می کنیم و با اعتماد به مردم در راه حل مشکلات محله استوارتر گام بر می داریم.

توزیع پرسشنامه، دریافت نامه های مردم و دادن فرصت به مردم برای بیان خواسته ها، پیشنهادات و انتقادها گام موثری در هر چه بهتر اداره کردن مجامع مردمی و جلب اعتماد می باشد. مستند سازی جلسه و گزارش آن به مسئولین خدمتی صادقانه برای مردم محسوب می گردد.

اطلاع رسانی مناسب، تعیین جدول زمانبندی سالیانه (فصلی) میزان مشارکت مردم را افزایش خواهد داد. تقسیم وظایف میان اعضای شورایاری و اداره کردن جلسه با مشارکت تمام اعضا و استفاده از ظرفیت های داوطبانه مردمی کیفیت برگزاری مجامع عمومی محلی را ارتقا می دهد. شورایار خوب و موفق، بیشترین ارتباط را با مردم دارد .

 

یادداشتی دیگر از شورایاری دات کام:

اصل فعالیت داوطلبانه

 

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *