شوراها در قانون اساسی

شوراها در قانون اساسی

شوراها در قانون اساسی

 

با پیروزی انقلاب اسلامی بحث مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خودشان و اداره امور زندگی در روستاها و شهرها با تدوین قانون اساسی لباس قانون بر تن کرد و نقش مردم در حکومت بسیار پررنگ شد.

شوراها تبلور عینی این مهم هستند که  (۹) اصل قانون اساسی به آن استناد کرده است. این اصول به ترتیب عبارتند از:

 

اصل ۶ : در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکا آرا عمومی اداره شود، از راه انتخابات، انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظائر اینها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می گردد.

 

اصل ۷ : طبق دستور قرآن کریم ” و امر هم شوری بینهم” و ” شاورهم فی الامر ” شوراها، مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرستان، شهر، محل، بخش، روستا و نظائر اینها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشورند.

موارد، طرز تشکیل و حدود اختیارات و وظایف شوراها را این قانون و قوانین ناشی از آن معین می کند.

 

اصل هفتم در میان دیگر اصول قانون اساسی که به شوراها اشاره می دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی بخاطراینکه؛ در این اصل شوراها را از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور معرفی می کند. به عبارتی جدای از سه رکن : قوه قضائیه، مجریه و مقننه.

چرا که اگر شوراها قرار بود زیر مجموعه یکی از قوا باشد، نیاز به این جدا سازی و تاکید نبود.

در واقع این رکن، رکن چهارم است، رکن مردم. اما تحقق این هدف چندان هم آسان نیست و به همین خاطر شوراها تا رسیدن به جایگاه واقعی خود راه درازی پپش رو دارند.

نکته بعدی در مورد شورای محل است که در این اصل از آن یاد شده ولی تنها شورای است که تاکنون تشکیل نشده و فقط در تهران و برخی دیگر از شهرها با مصوبه شورای اسلامی شهر، شورایاری ها شکل گرفته است.

 

 

اصل ۱۲ : دین رسمی ایران، اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری است و این اصل الی الابد غیر قابل تغییر است و مذاهب دیگر اسلامی اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی داراری احترام کامل می باشند و پیروان این مذاهب در انجام مراسم مذهبی، طبق فقه خودشان آزادند و در تعلیم و تربیت دینی و احوال شخصیه( ازدواج، طلاق، ارث و وصیت ) و دعاوی مربوط به آن در دادگاه ها رسمیت دارند و در هر منطقه ای که پیروان هر یک از مذاهب اکثریت داشته باشند، مقررات محلی در حدود اختیارات شوراها بر طبق آن مذهب خواهد بود، با حفظ حقوق پیروان سایر مذاهب.

این مطلب را هم ببینید
آیین نامه انضباطی شورایاران

 

اصل ۱۰۰ :برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری با مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند.

شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین می کند.

 

اصل ۱۰۱ :به منظور جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استانها و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها، شورای عالی استانها مرکب از نمایندگان شوراهای استانها تشکیل می شود.

نحوه تشکیل و وظایف این شورا را قانون معین می کند.

 

اصل ۱۰۲:شورای عالی استانها حق دارد در حدود وظایف خود طرح های تهیه و مستقیما یا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند. این طرح ها باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

 

اصل ۱۰۳ :استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند.

 

اصل ۱۰۵ :تصمیمات شوراها نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد.

 

اصل ۱۰۶ :انحلال شوراها جز در صورت انحراف از وظایف قانونی ممکن نیست. مرجع تشخیص انحراف و تربیت انحلال شوراها و طرز تشکیل مجدد آنها را قانون معین می کند.

شورا در صورت اعتراض به انحلال حق دارد به دادگاه صالح شکایت کند و دادگاه موظف است خارج از نوبت به آن رسیدگی کند.

 

این ۹ اصل مبنای اصلی تشکیل و فعالیت شوراهای اسلامی کشور می باشند.

بر اساس این اصول اولیه و اساسی، قوانین جاری شوراها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و آئین نامه ها نیز در شورای عالی استانها تدوین و تصویب می شود.

 

یادداشتی دیگر از شورایاری دات کام:

جایگاه شورا در قرآن کریم

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *