ریگ داغ

ریگ داغ

ریگ داغ

 

اعضای یک انجمن معمولا تمایل دارند در فرایند تصمیم گیری مشارکت جدی تری داشته باشند. این حالت باعث می‌شود تا اعضای گروه در مدت و دفعات صحبت کردن برای خود محدودیتی قائل نشوند.

 

طبیعی است که با این ترتیب اعضای جلسه  نتواند به نتیجه برسد و علاوه بر آن زمان هم آنقدر بطول می انجامد که اعضا از جلسه خاطرات تلخی داشته باشند و ترجیح دهند در جلسات شرکت نکنند و بقول معروف جلسه زده شوند.

 

در واقع ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی امروز کشور ناشی از ناتوانی در انجام فعالیت های مشارکتی  و گروهی است. فلسفه وجودی کار های گروهی و مشارکتی در مشورت با هم برای رسیدن به توافق در مورد تصمیمی که قرار است منافع تمام اعضای انجمن را تامین کند.

 

پس کلید حل مشکلات در آشنایی با قواعد کارهای جمعی می باشد.

حالا برای نمونه به یک قاعده که “ریگ داغ” معروف است می پردازیم.

 

یکی از مشکلات متداول در جلسات، صحبت بیش از حد و طولانی برخی از اعضا است. این مسئله باعث می شود که  کیفیت و راندمان جلسه افت پیدا کند و شور و شوق اعضای گروه برای شرکت در جلسه و اظهار نظر فروکش نماید.

 

سرخ پوستان امریکا  گفتگو های خود را در کنار اجاق آتش انجام می دادند و  هر کس که می خواست صحبت کند بایستی یک ریگ داغ را در کف دست خود می گرفت و تا وقتی که می توانست آن را نگه دارد حق صحبت داشت

 

این رسم بعدها در قواعد کار پارلمان به قاعده ریگ داغ (کمیت مذاکره ) معروف شد و اکنون یکی از قواعد اصلی کار جمعی و اداره جلسات است.

این مطلب را هم ببینید
اصول زیر بنایی کارهای شورایی (جمعی )

طبق این قاعده(بصورت پیش فرض) یک عضو در یک جلسه در مورد یک موضوع حداکثر دوبار و هر با فقط ۱۰ دقیقه می تواند صحبت کند.

البته هر جمعی می تواند زمان را به کمتر یا بیشتر از ۱۰ دقیقه تغییر دهد و آن را مصوب کند ولی دوبار صحبت کردن در مورد یک موضوع اصلی ثابت است.

 

آشنایی با قواعد پیشرفته کار پارلمانی می تواند بخش زیادی از مشکلات مربوط به کارهای جمعی و مشارکتی در ایران را حل کند.

در یادداشت های بعدی به قواعد دیگری از کارهای جمعی و مشارکتی خواهیم پرداخت.

 

یادداشتی دیگر از شورایاری دات کام:

چرا جلسه ها اکثرا خوب پیش نمی رود؟

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *