خانه قوانین و مقررات جایگاه شورا در قرآن کریم

جایگاه شورا در قرآن کریم

جایگاه شورا در قرآن کریم

 

با پیروزی انقلاب اسلامی بحث شوراها و توجه به مشارکت مردم در اداره امور کشور مورد توجه قرار گرفت و با تدوین قانون اساس لباس اجرای قانونی بر تن کرد.

 

” فبما رحمته من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القب لا نفضو من حولک فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله ان الله یحب المتوکلین” ( ال عمران- ۱۵۸)

 

” این رحمت الهی است که تو با مردم مهربان و خوشرو گردانید اگر تند و سخت دل بودی مردم از اطراف تو پراکنده می‌شدند اگر امت نادانسته به تو بدی کردند از آنها در گذر و در کارها با آنها مشورت کن و پس از مشورت چون تصمیم گرفتی آن را انجام بده و خداوند متوکلین را دوست دارد.”

 

شان نزول آیه فوق در رابطه با جنگ احد است. که پیامبر گرامی اسلام در نتیجه مشورت با اصحاب خود تصمیم گرفت خارج از مدینه با کفار مقابله کند. و در اثر نافرمانی عده‌ای که به جهت جمع آوری غنیمت جبل الرمل او را رها کرده و باعث شدند دشمن یاران رسول خدا را دور زده و در اثر آن مسلمین شکست بخورند. از این جریان پیامبر گرامی اسلام مکدر بود و احتمالا یکی از دلایل شکست را مشورت با مردم می دانست که این آیه نازل شد و پیامبر اسلام را به مشورت در کارها با مردم توصیه کرد.( این آیه یکی از دو آیه ی است که در اصل هفتم قانون اساسی به آن استناد شده است)

 

شورا یکی از مفاهیم کلی در ادبیات سیاسی اسلام است که پرداختن به آن نقش یکی از پایه‌های مهم و اساسی اسلام را برای مشارکت سیاسی مشخص می نماید.

 

قرآن کریم به عنوان اصلی ترین ملاک و طریق برای هدایت بشر به سوی کمال به مشورت با مردم تأکید فراوان ورزیده و مشورت و شورا را یکی از آموزههای قابل اهتمام دینی معرفی نموده که در مقاطع مختلف زمانی و مکانی در حوزی فردی و اجتماعی و سیاسی راه‌گشا و راهکار خروج از بن بست ها می باشد.

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
  • شوراها در قانون اساسی

    شوراها در قانون اساسی   با پیروزی انقلاب اسلامی بحث مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خودشا…
بارگذاری بیشتر در قوانین و مقررات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

پیاده محوری؛ حلقه مفقوده شهرهای ما

پیاده محوری؛ حلقه مفقوده شهرهای ما   مسعود مسلمی   انسان‌ها از دیرباز با پیاده ر…