تحلیلی بر چالش های شورایاری در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران

 تحلیلی بر چالش های شورایاری در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران

 تحلیلی بر چالش های شورایاری در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران

 

 

شورای شهر تهران در دوره اول عمر کوتاهی داشت و قبل از این که چهار بهار از زندگی خود را ببیند، در اوج هیجانات سیاسی جوان مرگ شد.

اما در عین حال از خیلی جهات توانایی های داشت که در دوره های بعدی کمتر دیده شد. یکی از این موارد برخورداری از نگاه اجتماعی و فرهنگی به شهر و اعتقاد به جلب مشارکت واقعی شهروندان در اداره امور شهر تهران بود.
شورای اول در سال ۷۷ تشکیل شد و در سال ۷۸ طرحی را از تصویب گذراند که بر اساس آن برای جلب مشارکت شهروندان الگوی مشخصی معرفی کرد. اتفاقی که باعث شد فصل تازه ای در مناسبات اجتماعی و فرهنگی مدیریت شهری  تهران رقم بخورد. این مصوبه “طرح تشکیل شورایاری ها” بود که در سی و پنجمین جلسه شورا تصویب گردید.

 

در آن زمان کمتر کسی باور میکرد که شورایاری در حال ورود به نظام پیچیده مدیریت شهری و جای گرفتن در ارکان آن به عنوان رکن مردم است. البته امروز هم مدیریت شهری هنوز نتوانسته با اصل مترقی مشارکت دهی شهروندان در اداره امور شهر ارتباط صحیح برقرار کند و مشارکت را بیشتر یک سوی و به نفع خود می خواهد نه به صورت واقعی یعنی تمرکز زدایی از قدرت و توزیع آن در میان شهروندان و گروه های اجتماعی.

 

 

داستان شورایاری ها در سال ۷۸ نوشته شد ولی از خیلی  قبل تر شورا و معتمدین محلی در محله های شهر حضور فعال داشتند و در واقع شورایاری اعتبار خود را از همین  معتمدین محلی کسب کرد و این  شورایاری نبود که به معتمدین اعتبار بخیشد، به هر تقدیر کتاب شورایاری فصل به فصل با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب های فراوان ادامه یافت تا اکنون که ۱۷سال از آن سپری شده است.

 

 

در هر چهار سال شورایاری ها با روی کار آمدن یک دوره جدید شورای شهر با رویکرد های خاصی  مواجه‌ شدند و  چالش های متفاوتی تجربه کردند. فصل پنجم کتاب شورایاری، در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران قدری پیچیده تر در حال نگارش است و برای فهم آن باید مواظب بود و دقت کرد. این شورا علیرغم اینکه انتظار می ‌رود به مشارکت دهی مردم در اداره امور شهر تهران و به شورایاری به عنوان نمایندگان مستقیم مردم توجه جدی داشته باشد، در شش ماهه گذشته طوری عمل کرده که بارور شورایاری ها به اعتقاد شورا و ستاد برای مشارکت دهی مردم در اداره امور شهر و اعتماد به شورایاران را دچار تردید جدی کرده، به نحوی که هر روز منتظر برخورد و تصمیم  مایوس کننده دیگری در مورد سرنوشت شورایاری هستند.

 

 

ماجرا از آنجا آغاز شد که؛ انتخاب اعضای ستاد شورایاری با تاخیر و به صورت خاصی انجام شد. با ورود اعضای یک حزب سیاسی به ستاد (شکل گیری اکثریت از جمع ۷ نفر ستاد) و زیر پا گذاشتن مواد اساسنامه شورایاری ها در نحوی انتخاب اعضای ستاد شورایاری، رویکرد متفاوتی بر مناسبات ستاد حاکم شد و در پی آن اتفاقات بعدی رقم خورد.

 

 

حضور احمد مسجد جامعی در جمع اعضای ستاد شورایاری و سابقه خوب وی در سمت رئیس ستاد شورایاری ها در دوره سوم طی شش سال، بارقه امیدی میان شورایاران شکل گرفت و انتظار میرفت ایشان به عنوان رئیس جدید انتخاب شود. اما تاخیر تامل برانگیز در این خصوص نشان از برنامه ریزی اعضای اکثریت برای ستاد شورایاری در دوره جدید داشت، در ادامه این ماجرا انتخاب دبیر ستاد هم با مشکل مواجه شد و نهایتا هم دبیر ستاد انتخاب نشد و در عوض به شیوه ای عمل شد که در اساسنامه شورایاری ها پیش بینی نشده است.

این مطلب را هم ببینید
شوراهای اسلامی، رکن چهارم در اداره امور کشور

 

بی توجهی به جایگاه رئیس ستاد و حرکت در مدار دیگر یعنی تصمیم گیری و اجرا با رویکردی خاص، عرصه را بر مسجد جامعی تنگ کرد و در نهایت وی با صدور بیانیه ای از ریاست ستاد شورایاری استعفا داد. با این اتفاق نگرانی در میان شورایاران در مورد آینده شورایاری افزایش یافت. در این مدت تصمیماتی از سوی ستاد (نه رئیس) اتخاذ و اجرا شد که در هیچکدام از دوره های قبل سابقه نداشت از آن جمله می توان به زیر اشاره کرد:

۱- زیر پا گذاشتن مواد اساسنامه شورایاری ها و آیین نامه های اجرایی بدون اینکه بر روی آنها اصلاح انجام شده باشد.

۲- بکار بردن کلید واژه های خاص در مصاحبه ها و سخنرانی ها که موجب فضا سازی منفی رسانه ای بر علیه شورایاری شده و به اعتبار اجتماعی شورایاران لطمه وارد کرد.

حذف هیئت رئیسه مناطق در عین حالیکه دارای جایگاه قانونی در ساختار شورایاری است و هنوز مصوبه جدید در خصوص آن وضع نشده و بدون اینکه دلایل منطقی برای آن وجود داشته باشد.

۴- اصرار بر تشکیل کار گروه های تخصصی بدون اینکه تبین منطقی و روشن بر سر چرایی و چگونگی آن شکل گرفته باشد.

۵- تعیین افرادی به عنوان رابط در مناطق که از این پس ارتباط برقرار کردن با اعضای ستاد شورایاری  فقط از این طریق امکان پذیر خواهد بود.

۶- تعطیل شدن روند گزارش دهی دبیران شورایاری مناطق و محلات در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران

۷- تعطیل کردن دفتر شورایاری ها در مناطق و کاهش ارتباط اعضای ستاد با شورایاران به حداقل  ممکن

. پرهیز از مشورت با صاحب نظران و پیشکسوتان شورایاری ۸-

. عدم انعکاس اخبار، برنامه ها و رویکرد های خاص ستاد شورایاری ها در دوره جدید ۹-

۱۰- بی توجهی و بی اعتنایی به انتقادات سازنده و راهکارهای ارائه شده از سوی شورایاران و اصرار زیاد بر اجرای تصمیمات غیر کارشناسانه.

۱۱- سکوت رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران در قبال مسائل و مشکلات مربوط به شورایاری ها بدلیل یکدست بودن گرایش سیاسی اعضای شورا.

۱۲- تلاش برای یار گیری و شبکه سازی و ایجاد اختلاف در بین شورایاران منتقد از سوی مسئولین اجرایی ستاد.

 

 

عدم توجه به تذکرات و نقدهای شورایاران در مورد نکات فوق از سوی ستاد شورایاری  موجب شد که جمعی از شورایاران کلانشهر تهران برای اولین بار در طول ۱۷ سال گذشته، طی نشستی با حضور بیش از ۴۰۰ نفر از مناطق و محلات مختلف تهران با عنوان “ بررسی چالش ها و راهکارهای شورایاری در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران ” در ششم اسفند ماه سال جاری به میزبانی منطقه ۱۶ به نشانه اعتراض گرد هم آیند تا به سهم خود از کلیت و اعتبار  شورایاری ها دفاع نمایند.

می توان گفت ادامه این روند از سوی ستاد شورایاری موجب خواهد شد فاصله زیادی میان شورایاران و ستاد بوجود آید. در نتیجه به شورایاری به عنوان یک نهاد اجتماعی محلی با سابقه خوب و قابل توجه فعالیت در وهله نخست و به شورای شهر و ستاد شورایاری در وهله بعد صدمات جبران ناپذیری وارد شود.

 

کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و ارتباطات – عضو چهار دوره شورایاری

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *