خانه قواعد کار جمعی اصول زیر بنایی کارهای شورایی (جمعی )

اصول زیر بنایی کارهای شورایی (جمعی )

اصول زیر بنایی کارهای شورایی (جمعی )

 

 

 

شوراها و مجامع از اعضای تشکیل یافته اند که علی رغم داشتن نقاط اشتراک دارای افتراق های نیز هستند. همین اختلاف نظر ها تصمیم گیری ها مشکل میکند. لذا لازم است از قواعدی در مذاکرات، تصمیم گیری و اداره جلسات استفاده کنیم که حقوق اشخاص و گروه حفظ شود و جمع بتواند به شیوه ای صحیح به فعالیت های خود ادامه دهد.

 

به جهت گستردگی این قواعد؛ تدوین آنها در قالب قوانین و مقررات بالادستی و جاری معمول نمی باشد. برای مثال در ایران قانون شوراها و اصول حاکم بر آن در قانون اساسی بیان شده است.  بر اساس این اصول، مجلس شورای اسلامی قوانین جاری را تدوین می کند و شورایعالی استانها نیز آئین نامه های اجرایی را تصویب می نماید. اما همه این موارد هم پاسخگوی نیاز شوراها نیست و به همین خاطر شاهد مشکلات فراوانی در فعالیت های شورایی هستیم.

 

در کشور های پیشرفته نیز شرایط فعالیت های جمعی به همین منوال است. با این تفاوت که در آنجا قواعد دیگری هم کاربرد دارد که به ” رویه های پارلمانی ” معروف هستند.  و هر مجمعی در اساسنامه خود مرجع پارلمانی خود را معیین می کند. با این ترتیب در تمامی مواردی که قوانین ، مقررات و آئین نامه ها ساکت هستند، از این رویه ها پیروی می شود.  به شرطی که مغایرتی با اصول اولیه و اساسی کشور نداشته باشد.

 

یکی از معتبرترین منابع که مجامع در کشورهای پیشرفته آن را به عنوان مرجع پارلمانی خود را معیین می کنند، کتاب ” دستور نامه رابرت ” می باشد.

این کتاب اخیرا در ایران توسط آقای داود حسینی ترجمه شده و ما هم بدلیل آشنایی با این کتاب و شاگردی استاد حسینی، در بخش معرفی قواعد کار جمعی با استناد به این کتاب و برخی از کتابهای دیگر مطالبی را عنوان می کنیم.

 

(ان شاءالله در آینده ای نزدیک از طریق سایت شورایاری دات کام این کتاب  در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.)

 

قواعد زیر بنایی برای رعایت حقوق اعضای یک مجمع:

۱- رعایت حقوق اکثریت

۲- رعایت حقوق اقلیت ، به ویژه یک اقلیت قوی ( بزرگتر از یک سوم )

۳- رعایت حقوق اعضای منفرد ( تک تک اعضای )

۴- رعایت حقوق غائبان

۵- رعایت حقوق تمام این ها با هم (همه اعضا و کلیت مجمع )

 

شیوه های حفاظت از این حقوق در حد متناسب و منصفانه محتوای قانون(رویه) پارلمان را شکل می دهد.

این رویه به اعضای یک مجمع کمک می کند تا اراده عمومی خود را از طریق تصمیم گیری پس از مذاکره و رای گیری نشان دهند و آنها را قادر می سازد تا با همکاری یکدیگر یک رهبری کار آمد را برای اداره جمع خود انتخاب نمایند.

 

رعایت این قواعد موجب می‌شود که مجمع در برابر بی ثباتی مصون بماند. کاربرد قانون پارلمان بهترین روش ابداع شده تا کنون  است که می‌تواند مجامع را در هر اندازه توانمند سازد و آنها را از بحران ها و پیچیدگی های کار جمعی عبور دهد.

رسیدن به اراده عمومی در شوراها و مجامع در کمترین زمان و با بهترین کیفیت دست آورد عمل کردن به قواعد کار پارلمان است.

 

 

یادداشتی دیگر از شورایاری دات کام:

چرا جلسه ها اکثرا خوب پیش نمی رود؟

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
  • ریگ داغ

    ریگ داغ   اعضای یک انجمن معمولا تمایل دارند در فرایند تصمیم گیری مشارکت جدی تری داشته…
بارگذاری بیشتر در قواعد کار جمعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

نگاهی بر وظایف فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری

نگاهی بر وظایف فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری   شورای شهر و شهرداری دو رکن اصلی مدیریت …