اصل فعالیت داوطلبانه

اصل فعالیت داوطلبانه

اصل فعالیت داوطلبانه

 

بحث غیر انتفاعی بودن فعالیت شورایاران از اصول مهم در اساسنامه شورایاری ها است. با شکل گیری مدیریت محله; لزوم همکاری  شورایاری و مدیریت محله مطرح شد و عملا تناقضی پیش آمد و فعالیت انتفاعی وغیر انتفاعی و منتخب و منتصب در کنار یکدیگر کلید خورد.

 

در مجموع گرایش برای کسب انتفاع از فعالیت مقبولیت زیادی دارد. اما با انتفاعی شدن فعالیت بسیاری از امتیازات خاص از بین می رود, از جمله جایگاه مردمی و برخورداری از اعتماد مردم, برای روشن شدن بیشتر مطلب نظر شما عزیزان را به نکاتی جلب می نماید:

 

موضوع جلب مشارکت واقعی مردم در اداره امور زندگی شهری امری حتمی و پذیرفته شده در تمام دنیا محسوب می شود و میزان موفقیت مدیریت شهری در اداره بهینه امور شهر نسبت مستقیمی با اجرای درست سامان دهی مشارکت های مردم دارد.

به عبارتی اگر این کار غیر اصولی انجام گیرد  نتیجه آن بزرگتر شدن سیستم شهرداری و افزایش هزینه های اداره شهر خواهد بود.

واگر روال کار درست پیش رود شاهد چابک شدن سیستم شهرداری و کاهش هزینه ها و رضایت مندی شهروندان خواهیم بود.

الگوی تشکیل شورایاری ها با اقتباس از این منطق کلی تنظیم گردیده است. در مقدمه اساسنامه شورایاری ها اشاره می دارد: با عنایت به حجم عظیم و گسترده مسائل و مشکلات مختلف شهری در ابعاد کمی و کیفی خصوصا در کلانشهر تهران, رفع این مشکلات و بهبود شرایط مستلزم تمرکز زدایی و بهره گیری از نظرات و دیدگاه های آحاد مردم و مشارکت واقعی, پایدار, دائمی و نهادینه, تشکیل انجمن ها و سازمانها و نهادهای مدنی داوطلبانه و مردمی است.

همچنین در ماده ۲ بیان شده:

انجمن شورایاری, انجمنی غیر دولتی , غیر متمرکز, غیر سیاسی, داوطلبانه و مشارکتی و از جهت اقتصادی خود گردان می باشد.

این مطلب را هم ببینید
اساسنامه انجمن های شورایاری (با آخرین اصلاحات)

در واقع اصول فوق از ملاک های رسمی جهانی برای فعالیت انجمن ها و سازمانها مردمی است.

مشکلی که وجود دارد ناشناخته بودن این مفاهیم در نزد مدیریت شهری و شورایاران و همچنین افکار عمومی است.

 

به همین خاطر طرح مدیریت محله پا به عرصه وجود گذشته و تناقضات از راه رسید و مسیر فعالیت شورایاران آرام آرام منحرف شد.

در ماده ۴ اساسنامه شورایاری آمده است:

انجمن شورایاری, انجمنی خودگردان است و می باید از هر حیث توسط خود اهالی اداره شود. لاکن تا زمان کسب خود کفایی از مساعدت های شورای شهر و شهرداری برخوردار خواهد بود.

در همین رابطه در ماده ۸ تاکید دارد:

ارکان شورایاری( انجمن) عبارتنداز: انجمن شورایاری- گروه های کاری

در واقع طرح شورایاری با تشکیل گروه های کاری تکمیل می شود و از طریق واگذاری  امور محلی به این ترکیب اصول یاد شده در اساسنامه تحقق عملی می یابد.

آنچه که در عمل اتفاق افتاد ابتر ماندن طرح شورایاری و اجرای طرح جدید به نام مدیریت محله بود. در نتیجه مدیریت شهری و شورایاران در سردرگمی واقع گرفتار شدند.

نکاتی که بیان شد , برخی از دلائل لزوم بازنگری در اساسنامه شورایاری ها است.

شورایاری را باید در جایگاه الگویی برای نجات کلانشهر تهران از مشکلات فراوان دید نه ابزای برای انجام برخی کارها که وظیفه ذاتی شهرداری است. این مهم فقط در سایه درک کامل فلسفه تشکیل شورایاری ها میسر خواهد شد.

متأسفانه شورای شهر و شهرداری تعریف درستی از شورایاری ندارند و هر کدام تعبیر مطابق با رویکرد خود را دارند نه منطبق با اصول پذیرفته شده جهانی و جایگاه شوراها در قانون اساسی که شوراها را از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور می داند.

سلام، ابراهیم علی پور هستم کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی از دانشگاه تهران، از سال 1375 در حوزه اجتماعی از جمله شورایاری ها و شوراها در مسئولیت های مختلف فعالیت دارم . علاقه مندم، تجربیات و آموخته هایم را در اختیار کسانی قرار دهم که دغدغه های اجتماعی دارند.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *